„Ohlasy písní ruských“ aneb Stáže a pobyty našich studentů

University of Latvia, Riga, Lotyšsko - Klára Pohlová, Ondrej Habánik

„Posíláme pozdravy z Rigy!

Jsme opravdu rádi, že jsme se odhodlali vyjet studovat mimo naši fakultu. Se zahraničním pobytem jsme naprosto spokojení a můžeme jej jedině doporučit. Učitelé jsou k nám velmi vstřícní, nápomocní a chválí naši úroveň jazyka, z čehož máme největší radost.

Výuka na University of Latvia je od té naší odlišná. Každá „hodina“ trvá 1,5 hodiny a během semestru se píší různé testy, které se známkují a poté započítávají do výsledné známky. Známkování tu probíhá formou „bodování“ od 1 do 10, kdy 10 je nejlepší možná známka a pro úspěšné složení testu/zkoušky je potřeba získat alespoň 4 body. Na rozdíl od naší školy mají zdejší studenti pouze jeden pokus na složení zkoušky, poté si musí opravné termíny zaplatit. My už máme za sebou úspěšně první dvě zkoušky, neboť jsme si zapsali dva předměty pro studenty třetího ročníku a rozhodně to nebyla taková „pohodička“, jak se o zkouškách Erasmus studentů říká😊.

Výuku máme od pondělí do čtvrtka, volné víkendy se snažíme věnovat cestování a poznávání nových míst. Kromě samotného Lotyšska jsme navštívili také Estonsko, Litvu, Stockholm a v brzké době se chystáme do Ruska, na což se těšíme ze všeho nejvíc.

Jsme velmi rádi, že jsme využili tuto příležitost vyjet do zahraničí, a tak zlepšit nejen naše znalosti ruského jazyka, ale zároveň anglického. Mohli jsme si vyzkoušet, jaké to je žít v jiné zemi, a co víc, poznáváme spousty zahraničních studentů a nových přátel. Výjezd na Erasmus můžeme jedině doporučit!“

Bez popisku
Bez popisku

University of Kansas, USA - Bc. Markéta Novosádová

„Úroveň ruštiny studentů, kteří ji studují jako svůj hlavní obor, je velmi dobrá. Katedra ruského jazyka je tu v porovnání s ostatními docela malá, takže i studentů je méně než u nás. V jednom předmětu jsme jen 4, což vede k tomu, že na hodinách neustále mluvíme a vyžaduje se naše plná pozornost (neexistuje, aby se někdo „zašil“ vzadu 🙂 Americký systém se hodně liší od našeho, daleko více se klade důraz na samostatnou práci a kritické myšlení, což mi někdy dělá problémy, ale vše je to snad jen o zvyku.

Město, kde studuji, je opravdu velmi klidné a malé, a Kansas sám o sobě rozhodně nepatří k nejzajímavějším státům USA, ale na druhou stranu v USA má každá univerzita obrovský kampus, ve kterém se soustředí všechny fakulty, knihovny, menzy, koleje, kavárny, sportovní stadiony, školní divadlo, koncertní sály, máme zde dokonce vlastní zdravotní středisko, policii, síť hromadné dopravy a mnoho dalšího, takže pokud člověk chce, zábavu si najde“.

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Riga, Lotyšsko - Lenka Jirásková

„Z Rigy zdravím do Brna na katedru. Líbí se mi zde. Jsem ráda, že jsem se odhodlala jako „začátečník“ takto vycestovat. S tím se pojí jedno překvapení, skoro nikdo mi nechce věřit, že jsem s ruštinou začala teprve loňský rok. Nemyslí si, že se ji učím rok, ale aspoň tři.

Z Erasmus studentů, kteří studují ruštinu jako hlavní obor, se ji učím nejkratší dobu, jsem nejmladší, ale nejsem nejhorší. Mohu se rovnat s některými Poláky, Turky a Číňany, kteří se ji učí o pár let déle.

Ještě neproběhly první „контрольные работы“, tak nemohu hodnotit jejich úroveň obtížnosti a potřebný čas k učení, ale určitě to nebude jen tak, protože mne čekají skoro v každém předmětu a těch mám takových pět. Což je jedna věc, která mne překvapila a liší se od našeho studia (pokud nepočítám povinná cvičení do zeměpisu), že zde mají velkou práci během semestru, která se odrazí v konečné známce“.

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Tartu, Estonsko - Michaela Novotná, Kristýna Odložilová

„První týden byl spíše organizační, na přednáškách jsme se dozvěděli všechny důležité informace. Celý program byl pro nás pečlivě připravený, jak ze strany pracovníků, tak studentů univerzity. Dostali jsme dárkovou tašku, ve které byly všechny nezbytné předměty, např. brožurky nebo rukavice.

Vyučovací hodina je vždy 1 hod a 45 minut a převážná většina je 2x týdně. Odborné předměty, které navštěvujeme s Rusy nebo bilingvními studenty (je jich tu hodně), jsou náročnější. V předmětech, které máme i se zahraničními studenty, jsme jedny z nejlepších. Studuje zde mnoho studentů slovanských národů, takže se s nimi dobře trénuje běžná konverzace. S učiteli se dá na všem dohodnout, jsou velmi ochotní a nápomocní. Knihovna je bohužel zavřená pro dočasnou rekonstrukci.

Tartu je sice malé, ale pěkné a studentské město. Skoro každý týden se zde koná nějaká kulturní akce, např. v sobotu se otevíralo další muzeum. Muzeí je tu opravdu nespočet. Všude se dá dojít pešky, máme to od kolejí k univerzitě asi 5-10 minut chůze. ESN pro nás pořádá mnoho akcí, na kterých se setkáváme s ostatními Erasmus studenty. Je to pro nás příležitost poznávat díky těmto programům zvyky a tradice jiných národů, což je samozřejmě velmi zajímavé. Např. International food festival, na kterém jsme ochutnali speciality a tradiční jídla asi 30 národů“.

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Iževsk, Rusko - Bc. Regina Česenková, Bc. Radka Tesařová

„Se zahraničním pobytem jsme velice spokojené. Je poznat, že UDGU si zahraničních studentů velice váží, pracovníci zahraničního centra a vedoucí katedry se vším rádi pomohou. Kurzy ruského jazyka jsou na vysoké úrovni. Ve skupině je vždy okolo 6 studentů, takže se na každého dostane. Navštěvujeme kurz C1. Nejvíce je tu studentů s úrovní ruštiny A1 – B1 (skupina B2 se ani neotevřela). Kromě kurzu ruského jazyka máme předměty pouze s ruskými
studenty. Univerzitu hodnotíme velice kladně, jen je škoda, že zde nefunguje něco jako informační systém.

Zahraniční pobyt všem vřele doporučujeme. Je to něco nového a zároveň skvělá zkušenost“.

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Tomsk, Rusko - Bc. Marie Pospěchová

„V Tomsku je nádherně!

Adaptace:
Díky organizaci dobrovolníků, která tady funguje, jsem neměla problém vyřídit si všechno potřebné, zorientovat se ve městě či seznámit se s dalšími studenty již během prvního týdne. Hned po příjezdu se mě ujali. 🙂 Proběhl tady i adaptační týden.
Univerzita:
Na fakultě mám některé předměty s ruskými studenty, jiné se zahraničními studenty. Volba předmětů je počátkem září velmi složitá.
Knihovna:
Knihovna je opravdu velká, jen nová část má čtyři patra.

Shrnula bych to tím, že se mi tady moc líbí a klidně bych tady jela znovu (a to i přes všechnu tu byrokracii spojenou vždy s frází: „Кто последний?“) Studijní pobyt v Tomsku mohu jen doporučit“.

Tallinn, Estonsko - Kateřina Kyselová

„Nová škola je úžasná, ale hodiny jsou pro mě celkem těžké, nikdo na nás nebere ohled a hodiny máme s rodilými mluvčími. Takže se musíme hodně snažit. 🙂 Jinak jsme navštívili Helsinki a Petrohrad a chystáme se na výlet do Laplandu, Rigy, Vilniusu a Stockholmu. Takže se tu nenudíme 🙂 Nejvíc práce bylo s vyřizováním víza a estonské občanky, ale i to se nakonec zvládlo“.

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Riga, Lotyšsko - Nikola Dvořáková

„Motivací, proč vyjet na Erasmus do Lotyšské Rigy jsem měla hned několik. Zlepšit znalost ruského jazyka, vyzkoušet si studium v zahraničí, poznat novou zemi a přátele, osamostatnit se. Plna očekávání jsem se tedy vydala na konci ledna na můj zahraniční pobyt do Pobaltí, jež nejen veškeré mé očekávání splnil, ale spíše předčil.

Výuka na University of Latvia, kde na filozofické fakultě tento semestr ruštinu studuji, se od naší české mírně odlišuje. Větší důraz se klade na práci v průběhu semestru, během něhož se píší pravidelné testy, eseje, projekty. Všechny testy se známkují a často pouze z nich se skládá závěrečná známka, zkoušku na konci semestru dělají studenti pouze z hlavních předmětů. Známkuje se zde od 1 do 10, přičemž 10 je nejlepší známka a 4 je poslední známka na úspěšné napsání testu či složení zkoušky. Na zkoušku mají studenti jeden pokus, opravné termíny si musí platit. Integraci Erasmus studentů mezi domácí lotyšské hodnotím velmi kladně. Zapojují nás do všech projektů, návštěv divadla, natáčeli jsme například ruskou reklamu, zúčastnili jsme se ruských konferencí, či besedy se spisovatelkou Maijou Kučerskoj, která přijela v březnu na besedu do Rigy z Moskvy.

Velmi překvapená jsem byla počtem a národností studentů, kteří ruský jazyk studují. Téměř 70% jsou Italové, kde je ruský jazyk velmi populární, velký počet také tvoří studenti z Číny, podle jejich slov je ruština po angličtině druhým nejdůležitějším cizím jazykem.

Jelikož je Erasmus v Rize mojí první návštěvou Pobaltí, využila jsem příležitosti strategické pozice Lotyšska k cestování. Kromě Litvy a Estonska jsem s partou přátel o velikonočních prázdninách navštívila Rusko. Strávili jsme 4 dny v Petrohradě a 3 dny v Moskvě. Díky dvěma semestrům reálií jsem mohla před ostatními „machrovat“, že o těchto městech přece jen něco znám. Bylo opravdu zajímavé vidět všechny památky, o kterých se učíme konečně na živo. Velký zážitek si také odnáším z ruských nočních vlaků.

Erasmus bych všem velmi doporučila, ať už v Lotyšsku nebo v Rusku. Věřím, že to pro vás bude stejně velký a obohacující zážitek, jako pro mě“.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info