Aktuální nabídky na pomoc Ukrajině

Milí přátelé! Шановнi друзi!

Přesto, že jsme katedrou, která se zaměřuje na výuku ruského jazyka a literatury, nesouhlasíme s agresí, kterou Rusko vyvinulo na Ukrajině.

Podporujeme Ukrajinu a Ukrajince.

Držte se!

V návaznosti na toto naše vyjádření Vám nabízíme aktuální poptávky na pomoc Ukrajině, které se k nám dostaly (viz rozklikávací boxy níže). 

Studenti i členové naší katedry aktivně pomáhají a jsou zapsání v databázi dobrovolníků na MUNI POMÁHÁ. Jak studenti, tak i členové naší katedry pomáhají především s tlumočením v Krajském asistenčním centru pro uprchlíky z Ukrajiny na BVV. Pomáháme tak s vyřizováním ubytování, víza, pojištění. V asistenčním centru se dále zapojujeme do hlídání ukrajinských dětí. Naši studenti aktivně působí i v místech svého bydliště - opět pomáhají především s tlumočením při zajišťování nezbytných dokumentů a vyřizováním pobytu pro přicházející z Ukrajiny.

Pomoc je potřeba také ve školách. Studenti naší katedry se snaží pomoct i ve fakultních školách PdF MU, do kterých v současné době nastupují děti z Ukrajiny. Pomáhat budou nejen s tlumočením, ale i např. s přípravou materiálů.  

Děkujeme, že pomáháte s námi!

ZŠ na Cacovické hledá pedagogy-jazykáře - urgentně!

Bez popisku
Milé studentky, milí studenti,
obracíme se na Vás s urgentní prosbou o pomoc při výuce na ZŠ na Cacovické v Brně. 👩‍🏫🙏👨‍🏫
Do této školy, která se otevřela 21.3., jsou potřeba pedagogové-jazykáři, kteří by děti z Ukrajiny vyučovali češtinu. 🇨🇿🗣
Ruština, kterou ovládáte, pomůže ke komunikaci s uprchlíky (jak s žáky, tak s jejich rodiči), kteří naši pomoc opravdu nutně potřebují.
Ve výuce byste pracovali v rámci své učitelské praxe společně se studenty sociální pedagogiky. 🤝
Aktuálně je na škole 60 žáků. Jedná se o 2 malotřídky na 1. stupni (děti od 6 let do 10 let) a 2 smíšené třídy (věk od 11 let do 15 let).
❗️Výuka probíhá každý den od 8 – 12 hodin. ❗️
Dětí bude do školy přibývat. První týden bylo žáků 15, nyní je jich už 60. Rodiče děti stále zapisují, ale pedagogové bohužel nejsou.
❗️❗️Proto opravdu prosíme Ty z Vás, kteří mohou a mají chuť pomáhat, aby se ozvali paní Mgr. Tereze Švandové a svou pomoc jí nabídli. ❗️❗️
Paní magistru Švandovou můžete kontaktovat telefonicky na čísle 👉📞+420 601 320 245, případně pomocí e-mailu 👉📧svandova@meta-ops.cz.
Každá ruka znalá jazyka pomůže!
Děkujeme, že pomáháte!

Dětský koutek (Moravská galerie, spolek VESNA)

Na naši katedru se s prosbou o pomoc obrátila zástupkyně spolku Vesna, který organizuje ve spolupráci s JMK velkou sbírku pro ukrajinské uprchlíky na nádvoří vedle Moravské galerie (Husova 18a, mezi zastávkami Šilingrovo náměstí a Česká).

Odkaz na FB skupinu zmíněného spolku, kde lze získat aktuální informace: https://www.facebook.com/spolekVesna/
 
Spolek poptává dobrovolníky na provoz vybaveného dětského koutku, který se nachází přímo v Moravské galerii (u vstupu).
Na krátké (2,5hodinové) směny se lze zapsat v této tabulce: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1XHo23Qv2fgqjn2tIHTATGwRaDsjHk1dq8jfj9Bo05X4/edit#gid=0.
Na směnu/(-y) se lze hlásit jednotlivě či ve dvojicích.
 
Zároveň se tam uplatní každý, kdo alespoň trochu ovládá ruštinu/ukrajinštinu a měl by čas a chuť se zastavit a na místě radit příchozím, kde co najdou, protože sbírka je rozsáhlá (více viz příspěvky spolku na fb).

Pomoc pro fakultní školy

Bez popisku
Pomoc pro fakultní školy
Milé studentky, milí studenti,
obracíme se na Vás s poptávkou pomoci pro fakultní školy PdF MU, poptávka pomoci se týká studentů se znalostí ruského jazyka.
Žádosti o pomoc jsou popsány v přiložené tabulce – fotografii.
Pokud budete mít zájem a rádi byste se do pomáhání ve školách zapojili, kontaktujte prosím v nejbližší době paní Bc. Elišku Bařinu Barochovou (barina@ped.muni.cz) a rovnou uveďte kdy (dny a časy) byste do dané školy, která Vám vyhovuje, mohli přijít.
Paní Bc. Eliška Bařina Barochová Vás pak propojí s garantem na škole nebo s koordinátorem aktivit na škole.
V případě dotazů se prosím rovnou obracejte na paní Bc. Elišku Bařinu Barochovou.
Děkujeme!
AKTUÁLNÍ POPTÁVKA PRO FAKULTNÍ ŠKOLY
Pro fakultní školy hledáme dobrovolníky a dobrovolnice, kteří by vypomohli s organizací a výukou dětí z Ukrajiny.
Pomoc je potřeba jak v dopoledních hodinách během vyučování (asistent pedagoga, překladatel, tandemový pedagog), tak odpoledne v družině (pedagog volného času).
Přehled konkrétních poptávek najdete zde: bit.ly/3ibzyBZ
Uvítáme dlouhodobou spolupráci a docházku alespoň 1x týdně, znalost ruštiny nebo ukrajinštiny výhodou.
Dobrovolnickou pomoc je možné uznat také jako pedagogickou praxi.
Pro přihlášení pište na barina@ped.muni.cz

Dozor v dětském koutku na BVV

Na BVV v pavilonu B bylo zřízeno vstupní přijímací centrum pro uprchlíky z Ukrajiny. Každý den zde prochází stovky lidí s dětmi, vyřizují si víza, dostanou tam nějaké balíčky a následně je odtud odvezou do nějakého připraveného ubytování. Celý proces zařizování ale zabere dlouhou dobu, navíc je na BVV v současné době poměrně nával, takže se i docela dlouho čeká.

Pro děti jsou zde postaveny dětské koutky. Skauti a další dětské organizace budou v těchto koutcích zařizovat program a starat se o děti, aby si rodiče mohli chvíli odpočinout, případně aby mohli vystát dlouhé fronty.

Do těchto dětských koutků se proto hledá personální obsazení v režimu 7:00–23:00 hod/7 dní týdně. Každá směna trvá 4,5 h (30 minut se ale překrývá s další směnou kvůli předávání). Po poslední směně probíhá úklid a příprava na další den.

Na každou směnu jsou zatím potřeba 4 dobrovolníci.

Pokud byste rádi v dětském koutku pomáhali, zaregistrujte se prosím na ZDE.

Po registraci si pak rovnou můžete vybrat i směnu, o kterou máte zájem. Směna, kterou si vyberete, je Vaše a počítá se s tím, že na ní budete. Celkově si můžete zapsat max. 2 směny na den. Pokud zjistíte, že na směnu nemůžete, tak se jí můžete vzdát, ale pozor -  max. 24 hodin před začátkem směny. Případně se ohledně výměny směny můžete s kýmkoliv domluvit a směnu si prohodit.

Obsazenost směn najdete ZDE.

V případě dotazů a nejasností se můžete obrátit rovnou na jednoho z koordinátorů koutků (Leona Helešicová), e-mail: helesicova.leona@gmail.com

Pro všechny dobrovolníky je připraven manuál s pokyny, ve kterém jsou shrnuty všechny základní informace.

Dobrovolníci na hlídání dětí mají i vlastní skupinu na Facebooku, do které se můžete přidat. I zde jsou všechny aktuální informace, video s manuálem, jak to na Výstavišti v dětském koutku chodí.

 

 

Hledá se tlumočník - ukrajinština, ruština

Bez popisku
Vážená a milí,
Katedra speciální pedagogiky nabízí pomoc při základní orientaci přicházejících z Ukrajiny (viz obrázek), kteří mají dítě s postižením. Tento leták dostávají všichni při registraci na výstavišti. Rodiny, které se nyní nachází v nouzi, potřebují pomoct.
Hledá se tlumočník, který by mohl pomoci s tlumočením mezi rodinami, které přijíždí s dítětem se zdravotním postižením a organizací, která by poskytovala intervenci.
Aktuálně je potřeba zprostředkovat kontakt mezi rodinou s dítětem s autismem.
Zájemci (např. z řad studentů) se mohou ozvat na e-mail spec@ped.muni.cz.

Spolek Narativ hledá dobrovolníky se znalostí ruštiny

Spolek Narativ, který propojuje širokou síť odborníků, praktiků sociálně-psychologické pomoci, by měl zájem o spolupráci se studentkami a studenty Katedry ruského jazyka.

Pomáhajících se znalostí ruštiny je výrazně méně, než je potřeba. S pomocí studentů by spolek dokázal vytvářet tandemy "překladatel/ka" + zkušený terapeut/sociální pracovník (nejedná se ostudenty psychologie, ale profesionály) při pomoci uprchlíkům z Ukrajiny.

Již dokonalá znalost jazyka není podmínkou, je potřeba především zvýšit šance nadorozumění nad rámec toho, že jsme Slovani.

Studujícím je také nabídnuta rychlá průprava / "proškolení" v dialogicképraxi. Pro studující by to mohla být cenná zkušenost - přizpůsobená jejich časovýma jiným možnostem.Vyzýváme tedy naše studenty, aby se nad nabídkou pomoci zamysleli, budeme rádi, pokud se aktivně zapojíte.

Zájemci ať kontaktují přímo spoluzakladatele spolku doktora Pavla Nepustila+420 777 916 280nepustil@narativ.czhttp://www.narativ.cz/cs/mgr-pavel-nepustil-dis

Děkujeme, že pomáháte!

Kde hledat materiály pro práci s Ukrajinskými dětmi?

Na internetu vznikla webová stránka Knihovny Ukrajině - jedná se o sdílenou platformu materiálů pro práci s ukrajinskými dětmi.

K výuce můžete využít i učebnice - např. ukrajinské učebnice pro všechny ročníky.

Výukové materiály pro ukrajinské děti najdete také na stránce UČITELNICE.

Další materiály, které Vám mohou pomoct, najdete na stránce Materiály do školy pro děti z Ukrajiny

Inspiraci můžete načerpat také ze stránky Spolku ZAEDNO

Pro Ukrajince, kteří se chtějí naučit česky, poslouží aplikace Včelka

Využít můžete i rádio v ukrajinštině

Vhodný překladač pro použití je Ukrajinsko-český překladač vyvinutý na ÚFAL MFF UK.

Dostupný je i Glosář Vítejte v České republice, ve kterém najdete základní terminologii a výrazy.

Další metodickou podporu pro studenty a lektory češtiny jako cizího jazyka (učební materiály, videa) najdete na stránkách ÚJOP UK.

Využít lze i Obrázky ve výuce jazyků (česko-ukrajinské flashcards).

Pracovní materiály pro studenty a lektory češtiny jako cizího jazyka jsou dostupné i na stránkách AUČCJ.

 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info