On-line nástroje a pomůcky z naší katedry

Projekt "DIKOBRAZ" - projekt Digitální kompetence - brána rozvoje od A do Z (DIKOBRAZ) vznikal od roku 2019. Finální završení projektu, na kterém pracovaly členky naší katedry - Mgr. Anastasija Sokolova, Ph.D. a Mgr. Lucie Vahalová, proběhlo minulý rok a Dikobraz byl spuštěn k aktivnímu používání. Sekce "Dikobraz mluví rusky" je rozdělena na 3 základní úrovně - A0, A1, A2. Projekt je vhodný jak pro učitele a žáky na ZŠ, tak i pro ruštináře-samouky! DIKOBRAZe najdete ZDE.

MjUNItaj - ve spolupráci s rektorátem MU se naše katedra podílela na vytvoření interaktivního políčka s různými typy úloh. Pokud se rozhodnete luštit společně s námi, dozvíte se něco nového o Ukrajině, Rusku a Bělorusku! Hrací políčko vytvořily studentky 1. ročníku Bc. studia - Anna P., Tímea M., Aliaksandra A., Yelyzaveta S. a Sofiia R. Studentkám patří VELKÉ DÍKY! Luštit můžete ZDE. Naše interaktivní hry najdete pod políčkem č. 6.

Téma MjUNIon - Tradiční i netradiční ruská kuchyně.  Jedná se o výukové téma, které zpracovali studenti Anna K. a Bronislav M., našim studentům za skvělé zpracování velice děkujeme! Ve zpracovaném tématu se můžete podívat, jaká jídla a pokrmy se v Rusku tradičně připravují a co Rusové vlastně rádi jí! To ale není všechno, v našem tématu se s těmito jídly nejen seznámíte, ale můžete si je dokonce uvařit doma ve své vlastní kuchyni! Ptáte se jak? No přece podle receptů, které jsou pro vás v tématu připraveny a sepsány. Zpracované téma najdete ZDE.

Hra "Ruské hlásky hrou" - představení hry naší studentky Anny K. Hra, která nese název "Ruské hlásky hrou", vznikla na základě analýzy učebnic ruštiny pro ZŠ a SŠ. Hra je k dispozici v tištěné verzi (klasická desková hra - tu vidíte na videu), od září 2023 bude také k dispozici online verze (plně interaktivní, vč. audionahrávek). Na hru a její pravidla se můžete podívat v následujícím VIDEU.

Učebnice

Cvičebnice

Cvičebnice ruské gramatiky - s nadhledem A1

SOKOLOVA, Anastasia a Oxana TRUHLÁŘOVÁCvičebnice ruské gramatiky - s nadhledem A1. 1. vydání. Plzeň: Nakladatelství Fraus, 2019. 68 s. ISBN 978-80-7489-508-1.

Cvičebnice ruské gramatiky - s nadhledem A2

SOKOLOVA, Anastasija a Oxana TRUHLÁŘOVÁCvičebnice ruské gramatiky - s nadhledem A2. 1. vydání. Plzeň: Nakladatelství Fraus, 2020. 68 s. ISBN 978-80-7489-580-7.