Workshop GULAG XR – moderní dějiny (nejen) v rozšířené a virtuální realitě

13. 11. 2023

Fotografie z workshopu

V pátek 11. 11. jsme se u nás na fakultě mohli zúčastnit velice zajímavého workshopu s názvem "GULAG XR – moderní dějiny (nejen) v rozšířené a virtuální realitě".👍👍👍

Tento unikátní interaktivní vzdělávací program do výuky moderních dějin přináší pokrokové technologie, jako je virtuální a rozšířená realita nebo také komiks a videa. 📽📲 Je určen žákům zhruba od 9. tříd základních škol a žáky škol středních a mohou jej bezplatně využívat školy a vzdělávací instituce v ČR, na Slovensku, v Polsku i Německu.

Jedná se o soubor materiálů využitelných ve výuce, které se zakládají na jedinečných historických a archeologických výzkumech organizace Gulag.cz. Umožňují žákům badatelským způsobem odhalit realitu sovětských represí ve vzpomínkách pamětníků ze střední a východní Evropy.

✔️Na webu projektu Gulag XR můžete nalézt všechny potřebné a dostupné informace (ty jsou průběžně doplňovány a upravovány, ale vždy jsou právě tam nejaktuálnější podklady).

✔️Pro lepší představivost, oč se vlastně jedná, přikládáme také odkaz na teaser projektu.

✔️Autorem projektu je organizace Gulag.cz.

Program Gulag XR je od podzimu 2023 volně k dispozici na www.gulagxr.eu. Již nyní zde najdete většinu materiálů. Jedná se o aplikaci pro rozšířenou realitu do tabletů a chytrých telefonů (aktuálně pouze Android), aplikaci s průchodem tábora Gulagu pro virtuální realitu, badatelský komiks i odkazy na videa se vzpomínkami pamětníků a příběhy obětí represí. Nechybí ani potřebné návody k použití spolu s metodikami pro výuku.

Vše výše zmíněné jsme si mohli na workshopu prozkoumat a vyzkoušet i my-návštěvníci na vlastní kůži. Kromě vyučujících a studentů z KRJaL jsme se zde setkali i z kolegy a studenty z Katedry historie, což nás velice těší!🙂

Mockrát děkujeme za inspirativní a velmi zajímavý workshop! 👏Pokud byste i Vy měli zájem o uspořádání takového workshopu, tak neváhejte kontaktovat organizátory z projektu.

Fotografie z workshopu
Oficiální fotografie